НОВИНИ
УНІВЕРСИТЕТУ

 

У П'ятому апеляційному адміністративному суді відбулося експертне обговорення на тему «Між людиною і владою: еволюція адміністративної юстиції». Захід пройшов в рамках Днів адміністративної юстиції, які відзначаються в нашій країні щорічно з 20 червня по 10 липня вже протягом шістнадцяти років, з моменту прийняття адміністративного кодексу України.

Як зазначив президент Національного університету «Одеська юридична академія» та Міжнародного гуманітарного університету Сергій Ківалов, наше місто по праву приймає настільки важливий захід. Одеська правова школа зіграла чималу роль в становленні адміністративного судочинства в Україні. Саме на базі НУ "ОЮА" була відкрита кафедра адміністративного права.

«Одеса завжди є передовим містом щодо розвитку юриспруденції в цілому. Я пишаюся тим, що ми сьогодні маємо безпосереднє відношення до становлення всіх адміністративних судів в Україні, і, напевно, важливо, щоб ми завжди пам'ятали, що адміністративна юстиція далася нам дуже важко. Не завжди влада хотіла, щоб були створені адміністративні суди, тому що це суд проти влади, в який може звернутися будь-який громадянин і оскаржити дію або бездіяльність чиновника, представника того чи іншого органу влади. Коли був прийнятий адміністративний кодекс, я входив до комітету з правової політики. європейською спільнотою були висунуті умови, щоб ми обов'язково запустили в Україні адміністративні суди. І ми створили адміністративні суди, обрали суддів вищого адміністративного суду, і цей процес запрацював»

- розповідає президент Національного університету «Одеська юридична академія», Заслужений юрист України Сергій Ківалов.

Кодекс адміністративного провадження, який встановлює повноваження і порядок судочинства, був затверджений у 2005-му році.

«Як суддя, як один з перших суддів Вищого адміністративного суду України, я пам'ятаю, як непросто все це нам давалося, як ми лобіювали у Верховній Раді, щоб цей кодекс був прийнятий і заветований. Після вето Президента необхідно було набрати 300 голосів, і за цей кодекс проголосувало 307 народних депутатів України. Від сьогоднішнього заходу ми чекаємо, в першу чергу, методичної допомоги регіонам для вирішення тих конфліктів, які там існують, в тому числі обговорення актуальних загальних проблем в адміністративному судочинстві, в законодавстві України, яке регламентує діяльність суддів, в тому числі рішення конфліктів у сфері публічних правових відносин»

- зазначив глава Касаційного адміністративного суду в складі Верховного суду України Михайло Смокович.

В ході конференції практики і теоретики, судді та адвокати, науковці та громадські діячі ділилися своїми поглядами на проблеми і досягнення, накопичені в адміністративній юстиції.

«Адміністративна юстиція намагається показати, що ми вміємо, що знаходиться в нашій юрисдикції і просто роз'яснити громадянам, юридичним особам, що єдиний, по-справжньому серйозний захист для них - це адміністративний суд, це адміністративна юстиція»

- пояснив голова П'ятого апеляційного адміністративного суду Олександр Джабурія.

Для обговорення питань, заданих експертною зустріччю, були запрошені як представники судової влади, так і представники органів місцевого самоврядування та державної влади. Серед учасників зустрічі - судді великої палати Верховного суду, апеляційних адміністративних судів України, вчені-експерти.

«Зараз відкривається ринок землі, також питання, пов'язані з містобудуванням, створенням генеральних планів, розвитком території, і, найголовніше, запрацював процес децентралізації. Землі за межами населених пунктів передали територіальним громадам, повноваження - місцевим радам. Але повинен бути баланс і контроль. Я розумію суддів адміністративного суду, вони переживають за навантаження, яке найближчим часом може їх очікувати. Повинно бути стабільне законодавство і правила гри, тоді інвестор під ці правила гри і буде приходити »

- вважає губернатор Одеської області Сергій Гриневецький.

Учасники форуму, до слова, нагадують: при створенні адміністративних судів в Україні був врахований кращий міжнародний досвід: і з точки зору доступності адміністративних судів для населення, і з точки зору ефективності роботи цих судів.

Експерти обговорили і найближчі можливі зміни у сфері адміністративної юстиції. Так, в стратегії розвитку системи правосуддя і конституційного судочинства на 2021 - 2023 роки поставлено завдання вивчення питання про можливість введення подальшого поступового переходу до моделі: одна область - один апеляційний суд. У його складі будуть утворюватися палати з розгляду кримінальних, цивільних, адміністративних і господарських справ. Учасники форуму переконані: такий перехід вимагає глибокого осмислення і наукового аналізу, а також об'єктивну оцінку співвідношення ризиків. У таких питаннях поспіх не найкращий порадник.